Rhodes Scholars

Winners 2000 - 2014

Year Awarded to Field of Study
2000 Thomas R Snow Com, Science
2000 Cameron J Hepburn*  
2001 Alexander A Wyatt Science, Law
2002 Nathan Grills (Monash)  
2002 Fraser K Thompson*  
2003 Geraldine Buckingham (Monash) Medicine
2004 L Bluff (Monash)  
2004 Sarah Meyer* Arts, Development Studies
2005 Farnaz Sabet (Monash) Medicine
2005 Matt Wenham* Science
2006 Ye Chen Medicine
2006 Harriet Elizabeth Gee* Medicine
2007 Leng Lee Economic Geography
2008 John Feddersen Commerce, Science
2009 Anthea Lindquist Medicine
2010 Jack M Fuller Science
2011 Evelyn See-Yuan Chan Medicine
2012 Victor David Finkel Music, Aeronautical Engineering
2013 Geoffrey Michael Pascoe Computer Science
2014 Kristijan Dragan Jovanoski Neuroscience

Winners 1967 - 1999

Year Awarded to Field of Study
1967 Alistair G Christie Mech Eng
1968 GD Cumming  
1969 Kenneth M Hayne Arts, Law
1970 Colin A Norman Eng
1971 Graham L Hutchinson Civil Eng
1972 Christopher D Cordner Arts
1973 LJ Splitter (Monash)  
1974 Martin J Wardrop Science
1975 Christopher M Maxwell Arts
1976 Andrew G Michelmore Chem Eng
1977 LA Pressley (Monash)  
1978 Richard Caro Science
1978 Pauline Anne Nestor* English Literature
1979 John S Glover Arts, Law
1980 Elsdon Storey Medicine
1980 Michael Penington* Pure Mathematics
1981 Norman J O'Bryan Arts, Law
1982 Ralph P H King Arts
1983 Sharon D Korman Arts
1984 Michael C Garner Law, Science
1985 MF Hender (Duntroon)  
1986 Lynn H Sampson Arts
1986 Timothy Harold Orton* Metallurgy
1987 Merlin Crossley Science
1988 Ann E Nicholson Science
1988 Stuart Campbell Rae* Physics
1989 John Tasioulas Arts, Law
1989 Catherine Deborah Bird* Civil Engineering
1989 Mark Stuard Moshinsky* Arts, Law
1990 Mark Z Chiba Commerce
1991 Rufus E Black Arts, Law
1992 JG Roberts (Monash)  
1992 Catherine Anderson* Architecture
1992 Jack Turner* Classical Studies, Arts, Law
1993 Carl D McCamish Arts, Law
1993 Charles Day* Arts, Engineering
1993 Karen Yeung* Commerce, Law
1994 Lindell D Bromham Science
1994 Lisa Gorton* Arts
1995 Carolyn M Evans Law, Arts
1996 Joshua V Funder Law, Science
1996 Rosemary Teele* Arts, Law
1997 Benjamin J Rimmer Arts, Law
1997 Simon Chesterman* Arts, Law
1997 Joanna Masel* Science
1998 Phuong L Pham Arts, Science
1999 S. Smith  
1999 Lauren Ward* Arts, Science
1999 Catherine Button* Arts, Law

Winners 1904 - 1966

Year Awarded to Field of Study
1904 John CV Behan Arts, Law
1905 Harvey Sutton Medicine
1906 JA Seitz  
1907 Albert CD Rivett Science
1908 Philip R Le Couteur Arts
1909 CWB Littlejohn  
1910 Frank L Apperly Science, Medicine
1911 George M Sproule Arts
1912 EE Herring  
1913 Frank R Kerr Medicine
1914 NH MacNeil  
1915 WS Kent Hughes  
1916 DM Sandral  
1917 Patrick M Hamilton Arts
1918 KH Bailey  
1919 Samuel C Leslie Arts
1920 Charles EG Beveridge Science
1920 WK Hancock*  
1921 William A Merrylees Arts
1922 Lindsay T Ride  
1923 Charles M Focken Science
1924 Reginald R Sholl Arts
1925 John Eccles Medicine
1926 George W Paton Arts
1927 Noel Bayliss Science
1928 Andrew Garran Arts
1929 Kenneth C Wheare Arts
1930 Howard G Seccombe Arts
1931 Richard T Latham Arts
1932 Christopher R Forsyth Arts
1933 RM Campbell  
1934 Laurence R D Pyke Science
1935 James G Mann Arts
1936 Mervyn N Austin Arts
1937 Michael R Thwaites Arts
1938 AW Hamer  
1939 John H Chinner  
1940 Alan Treloar Arts
1941 Zelman Cowen† Arts, Law
1946 AH Cash  
1946 H Stretton  
1947 Geoff Serle Arts
1948 Robert R Shaw Mech Eng
1949 Creighton L Burns Arts
1950 Peter H Bailey Law
1951 John R Poynter Arts
1952 James Gobbo Arts
1953 SEK Hulme Law
1954 James D Anderson Arts
1955 Bruce E Kent Arts
1956 Anthony Gibbs Arts
1957 John R Howes Arts
1958 Barry W O'Dwyer Arts
1959 GD Duncan  
1960 Philip A Roff  
1961 Robert J O'Neill  
1962 Wilfrid R Prest Arts
1963 Peter J McCullagh Medicine
1964 Graeme J Davison Arts
1965 Christopher Selby-Smith Arts
1966 Frank P Larkins Science, Education